About Us‎ > ‎

Governors

The dates in brackets indicate when the current term of office ends

Chair of GovernorsPeter Mason
Vice Chair - Raymond Byrne
Headteacher - Alexandra Healy
 
Foundation Governors - Appointed by the Bishop of Hallam
Raymond Byrne (20th October 2019)
Peter Mason (18th April 2019)
Sean Maloney (9th June 2019)
Kathy Roberts (13th December 2019)
Andrew Walton-McBain (24th October 2020)
Frances Haigh (1st December 2019)
Edward Russell (3rd April 2021)
 
Associate Governor - no voting rights
Lynsie Tuplin (Deputy Head Teacher)
 
Parent Governors - Appointed by Parents
James Bailey (31st August 2021)
Eva Ogden (16th October 2021)
 
Staff Governors - Appointed by Staff
Rachael Dobbin (8th February 2022) 
Amy Hirst  (1st September 2021)

Community Governor - Appointed by the Governing Body
Annette Appleby (10th May 2020)

Clerk to Governors - no voting rights
Janet Hallam

Recently Resigned Governors (date of resignation in brackets)
Debby Hawkins- Parent Governor (1st September 2017)
Amy Hirst - Parent Governor (13th April 2017)
Joanne Mason - Staff Governor (1st September 2017)
 
School governors have responsibility for raising school standards through their 3 key roles of:
  • setting strategic direction
  • ensuring accountability
  • acting as a 'critical friend'
The headteacher is responsible for the day-to-day management of the school. The role of the Governing Body is to provide strategic management, supporting the work of the headteacher. They are a vital part of the leadership of the school.

The Governing Body is responsible for managing the budget, appointing staff, monitoring progress, setting targets and deciding admissions.

The Governing Body meets at least 3 times a year as a full Governing Body. However, much of the work of governors is done at committee level. 

Governors are appointed with a term of office of 4 years

Governors' Report and Audited Accounts for period ended 31st August 2014 Click here.
Governors' Report and Audited Accounts for period ended 31st August 2015 Click here.
Governors' Report and Audited Accounts for period ended 31st August 2016 Click here.
Governors' Report and Audited Accounts for period ended 31st August 2017 Click here.

The Value for Money Statement 31st August 2014 Click Here

Governor Attendance at Meetings - 2017 - 2018
 Aut
Full
Aut
Standards
 Aut 
Resources
 Spr Full Spr Standards Spr Resources Sum Full Sum Standards Sum Resources
 P.Mason Present Present Present Present n/a Apologies    
 A.Walton-McBain Apologies Present n/a Apologies Present n/a    
 R. Byrne Present n/a Present Present n/a Present    
 A. Appleby Present Present n/a Present Present n/a    
R. Dobbin Present Present n/a Present Present n/a    
 A. Hirst Present Present n/a Present Present n/a    
F. Haigh Present n/a n/a Present n/a Apologies    
 J. Bailey Present Present Present Apologies Present n/a    
 K. Roberts Present Present n/a Present Present n/a    
 E. Russell Present n/a Present Present n/a Present    
 E. Ogden Not appointed Apologiesn/a Present Present n/a    
 S. Maloney Present n/a Present  Present n/a Present    
 J. Mason (associate) Present n/a Present Present n/a Present     
 A. Healy
(Headteacher)
 Present Present Present Present Present Present     
 J. Hallam 
(Clerk)
 Present Present  Present  Present Present Present    
 




Strategy

(Set agendas and make decisions on pay awards)






Resources

(Staffing, finance, premises, health and safety)





Standards

(Curriculum, teaching, achievement and behaviour and safety)

 


Admissions

(Make decisions on pupil admissions following the policy)





HT Performance Management

(Make decisions on pupil admissions following the policy)
P Mason (Chair of Governors)
R Byrne (Resources Chair)
A Walton-McBain (Standards Chair)
A Healy (HT)
L Tuplin (Associate)
J Hallam (Clerk)
R Byrne (Chair)
F Haigh
P Mason
S Maloney
E Russell
A Healy (HT)
L Tuplin (Associate)
J Hallam (Clerk)

 

A Walton-McBain (Chair)
K Roberts
R Dobbin
J Bailey
E Ogden
A Hirst
A Healy (HT)
L Tuplin (Associate)
J Hallam (Clerk)

 

F Haigh
P Mason
A Healy (HT)
L Tuplin (Associate)
J Hallam (Clerk)
A Healy (HT)
P Mason (Chair of Governors)
K Roberts
J Hallam (Clerk)
Ċ
Lynsie Tuplin,
26 Jan 2018, 07:03
Ċ
Lynsie Tuplin,
19 Sep 2016, 09:05