Menu

St Mary's Primary School, A Catholic Voluntary Academy

Journeying in the light of Christ, together we live and learn

Search Search
Translate Translate

Governors

Our school governors are:

 

(End of term of office in brackets)

Foundation Governors - Appointed by the Bishop of Hallam

Edward Russell - Chair of Governors (3rd April 2025)

Sean Maloney (9th June 2023)

Steve McGovern (28th January 2024)

James Bailey (4th May 2025)

Annette Appleby (27th July 2025)

Vacancy

Vacancy

Vacancy 

 

Parent Governors - Appointed by Parents

Vacancy

Vacancy

 

Staff Governors - Appointed by Staff

Vacancy

Jane Naylor (2nd October 2023)

 

Community Governor - Appointed by Governing Body

Vacancy

 

Principal

Alexandra Healy (Ex officio governor)

 

Recently Resigned Governors (date of resignation in brackets)

Paul Roberts - Parent Governor (17th November 2020)

James Bailey - Parent Governor (4th May 2021)

Joanne Mason - Foundation Governor (31st August 2021)

Top